K výročí sametové revoluce se v Praze otevírá Sametové centrum

K 25. výročí sametové revoluce se dnes na Malé Straně v Praze otevře nový multikulturní prostor nazvaný Sametové centrum. Bude využívat objekt zapůjčený od pražského magistrátu v Cihelné ulici č. 4 v blízkosti Karlova mostu. Pořadatelé zde chystají netradiční program s oslavami 25 let od sametové revoluce.

Pořádat se budou workshopy, přednášky, výstavy i debatní večery, které představí události a témata k 17. listopadu nejen v jeho historickém a politickém kontextu.
 
Centrum dnes večer pořádá Sametový večírek, v rámci něhož se odehraje happening se satirou, hudbou i gastronomií. Nazývá se Humorem za zářné řízky.
 
Hned 3. října zde podle webu bude přednáška s Petrem Šourkem, divadelním režisérem a zakladatelem cestovní agentury Corrupt Tour. Mluvit bude o vývoji v Čechách pro roce 89, roli umělců a o tom, jak se občan může podílet na společenském dění.
 
V polovině října se koná seminář se z perspektivy školního dějepisu, který se zaměří na problematiku paměti a vzpomínkové kultury. Na některých akcích se podílí mimo jiné i Ústav pro studium totalitních režimů a organizace Post Bellum, která dokumentuje vzpomínky pamětníků důležitých událostí 20. století.
 
Informace může veřejnost najít na webu www.sametoveposviceni.cz. Stejně se nazývá také karneval, který přímo ve státní svátek výročí revoluce oslaví. Občanské iniciativy se inspirovaly basilejským festivalem Fastnacht. S pomocí masek v nadživotní velikosti, alegorie a zábavných pamfletů projde průvod městem a připomene aktuální společenská témata.
 
zdroj: ČTK