Letní slavnosti staré hudby

Za pouhé tři týdny se snesou na Pražský hrad první tóny festivalu Letní slavnosti staré hudby. Program nazvaný Na křídlech lva, který v pátek 22. července zahájí 12. ročník mezinárodního hudebního festivalu, zazní v podání sedmičlenného německého souboru Musica Fiata. Soubor Musica Fiata se od svého založení v roce 1976 zaměřuje zejména na hudbu 16. a 17. století v interpretaci na historické nástroje.

Vůbec poprvé slavnosti rozeznějí akusticky příhodné prostory Pražského hradu. Rudolfova galerie, Španělský sál i Míčovna Pražského hradu přivítají v červenci a srpnu milovníky melodií sahajících až do hluboké hudební historie. Některé koncerty ale budou probíhat i na tradičních místech, jakými jsou Břevnovský klášter či Zámek Troja.

Devítičlenná Capella de Ministrers ze Španělska v čele s houslistou Carlesem Magranerem rozehraje nálady a barvy v programních skladbách Matea Flechy, tzv. ensaladách, určených pro dvůr Filipa II. Habsburského. Koncert se koná v Rudolfově galerii na Pražském hradě.

Špičkový vokální soubor Capilla Flamenca z Belgie přednese program nazvaný Festa Liturgica vystavěný na mariánských nešporách, hymnech a mši, které pro vysoce kultivované a duchovní prostředí burgundského dvora na přelomu 14. a 15. století zkomponoval mistr renesanční polyfonie Pierre de la Rue.

Música Temprana složená z hudebníků jihoamerického původu působících v Evropě roztančí Trojský zámek v rytmech latinskoamerického baroka. Pod vedením zpěváka, kytaristy a perkusionisty Adriána Rodrígueze Van der Spoela přednese skladby z dobové sbírky Codex Trujillo spojující prvky domorodé peruánské kultury a vlivy španělské dobové tvorby.

Americký hráč na cink Doron David Sherwin spolu s cembalistkou Barbarou Marií Willi naváží v Anežském klášteře na započatou tradici recitálů pro tento specifický dechový nástroj, který na českou hudební scénu uvedly ve větší míře právě Letní slavnosti staré hudby. Představí raně barokní program obsahující virtuózní kusy i tklivé melodie psané pro benátské a římské chrámy.

Kuriozitou letošního ročníku je vystoupení belgického tria Laterna Magica složeného ze dvou csakanů a kladívkového klavíru. Hudebníci z valonského regionu představí brilantní, raně klasicistní program v podání na zcela neznámý dechový nástroj, původně píšťalu uherských pastýřů, která se však ve své době používala také jako hůl či zbraň a prosadila se zároveň v hudebních salonech období Biedermeieru.

Velkolepé zakončení festivalu slibuje program nazvaný Král přichází představující ceremoniální ouvertury, pochody a entrées určené pro versailleské slavnosti Ludvíka XIV. a skvostný výběr árií z oper a baletů J. B. Lullyho. Ve Španělském sále Pražského hradu zazáří francouzští sólisté Jean-François Novelli a Arnaud Marzorati ve spolupráci s residenčním souborem Letních slavností staré hudby - Collegium Marianum, dechovým souborem Arena Musicale a s francouzskými Les Lunaisiens.