Lidé letos spolu s vánočními dárky řeší i bydlení. Proto hypoték v listopadu přibylo

Průměrná úroková sazby hypoték v Česku v listopadu mírně klesla na 2,09 procenta z říjnových 2,12 procenta. V červnu a květnu sazba činila 2,05 procenta, což byla nejnižší hodnota za dobu sledování. Poté nastal nepatrný nárůst, vyplývá z údajů Fincentrum Hypoindexu. Hypotéku si v listopadu sjednalo 9032 klientů, což je o 513 více než v říjnu. Celkový objem těchto hypoték meziměsíčně vzrostl na 16,654 miliardy korun. Jde tak o jeden z nejsilnějších listopadů za poslední roky.  

Letošní rok se vymyká statistikám v tom, že zatímco běžně s koncem roku zájem o hypotéky klesá, letos tento pravidelný propad nenastal. „Zdá se, že se letos součástí vánočních dárků v mnoha rodinách stane i nové bydlení. Mnozí se ho snaží získat na poslední chvíli. Velkou poptávku od klientů pociťujeme i my, každý den se na nás obrací velké množství zájemců,“ potvrzuje neutuchající zájem o nové byty Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL, která je lídrem bytové výstavby v České republice. Aktuálně EKOSPOL nabízí na dvě stovky nových bytů, dalších několik desítek zařadí do prodeje hned na začátku nového roku 2016.

Kromě trvale rekordně nízkých úroků u hypoték a pozitivního vývoje celé české ekonomiky táhne na konci letošního poptávku po novém bydlení financovaném hypotékou obava z legislativních změn platných od příštího roku. Na realitní trh dopadnou hlavně změny v daňové oblasti. „Finanční úřady začnou nově vybírat 21procentní daň u některých stavebních pozemků, kde se dosud tato daň neplatila. Kvůli tomu podraží průměrná parcela pro výstavbu rodinného domu v Praze až o jeden milion korun. Velké problémy lidem financujícím bydlení stoprocentní hypotékou způsobí také změna zákona o dani z nabytí nemovitosti schválená vládou, podle které má tuto daň od poloviny příštího roku nově platit pouze kupující a ne prodávající, který inkasuje peníze. Hypoteční úvěr je totiž účelový a daň z něj platit nelze. Kupující bez vlastních peněz tak bude muset sehnat peníze na odvod daně jinde. Kdo se těmto komplikacím chce vyhnout, musí si koupi bydlení dohodnout co nejdříve,“ upozorňuje Korec.