Na Jarov a Prahu 5, 6 a 11 se rozšíří parkovací zóny

Pražské parkovací zóny se rozšíří. Rozhodla o tom rada města, ČTK to řekla mluvčí pražského magistrátu Tereza Králová. Nově budou zóny na Jarově v Praze 3 a dále na části Prahy 5, 6 a 11. Radní zároveň souhlasili s vyhlášením nadlimitních veřejných zakázek na dodavatele, kteří zajistí parkovací automaty i značení v ulicích. Souhrnná hodnota zakázek by měla činit asi 650 milionů korun bez DPH.

Na každou oblast bude vypsáno zvláštní výběrové řízení, celkem bude potřeba dodat asi 400 nových parkovacích automatů. Dodavatelé, které město vybere, zajistí značení i parkovací automaty a o zónu se pak budou deset let starat. Město bude dodávku deset let splácet, automaty pak připadnou do majetku Prahy.

Na části území Prahy 3 už nyní parkovací zóny fungují. V případě Prahy 5, 6 a 11 se jedná o zavedení nových zón. V pátém obvodu by měly vzniknout na území Smíchova a Malé Strany, v šesté městské části pak na Hradčanech, v Dejvicích a Bubenči. Jižní Město se dočká regulace parkování v okolí stanice metra.
 
Zóny by se v těchto městských částech mohly rozšířit na začátku příštího roku, budou v nich platit stejné podmínky jako v dosavadních zónách v Praze 1, 2, 3 a 7. Lidé s trvalým bydlištěm v městské části si tak budou moci pořídit za 700 korun roční parkovací kartu, s kterou mohou parkovat rezidentních zónách. Ty jsou na silnici vyznačeny modrou barvou.
 
Kromě těchto projektů se zavedení zón připravuje rovněž v Praze 4, 9, 13, 18 a v Klánovicích. Tyto záměry ale zatím nejsou s přípravou tak daleko.
 
zdroj: ČTK