Na Libeňském zámku pokřtili knihu o Anthropoidu

V obřadní síni Libeňského zámku v Praze 8 se 24. června konala hned dvojice zajímavých akcí. Nejlepším účastníkům QR hry Anthropoid předali, starosta Ondřej Gros (ODS) a radní Michal Švarc (Patrioti), ceny za jejich originální díla. Zároveň se zde konal křest nové komiksové knihy. Dostala název Anthropoid aneb zabili jsme Heydricha. Cílem knihy je atraktivní formou vyprávět o významné historické události, zejména současné mladé generaci.

O operaci Anthropoid, na jejímž konci byla smrt zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, bylo už napsáno a natočeno mnohé. Nyní se na toto téma uspořádala také QR hra (www.praha8.cz/Anthropoid), do které se účastnici zapojili formou básní, kreseb nebo povídek.

"My jsme zaznamenali více jak osmnáct set registrací do naší soutěže, do naší QR hry. Máme de facto registrace od půl ročního až po devětasedmdesátiletého účastníka. Takže ta hra byla pro všechny a myslím si, že všichni si to opravdu užili," konstatoval Michal Švarc, radní MČ Praha 8.

Cílem hry byla nejenom soutěž o zajímavé ceny, ale také netradiční pohled do jedné z nejvýznamnějších událostí československých dějin. Ve snaze toto důležité téma nadále oživovat a přibližovat i mladé generaci, také vznikla zajímavá komiksová kniha.

"Tento komiks je vyloženě koncipován jako akční, což vlastně tady u toho příběhu Anthropoidu je poměrně snadné. A navíc jako ten příběh je velmi známý, takže jako tam se opravdu dalo po takových epizodách, krátkých, vlastně ten příběh poměrně rychle a dobře sestavit," popsal Zdeněk Ležák, spoluautor knihy Anthropoid aneb zabili jsme Heydricha.

Život Reinharda Heydricha ukončil až úspěšný útok, který se odehrál 27. května 1942 v libeňských ulicích, v Praze 8. Na počest operace Anthropoid nechala městská část postavit pomník, který byl slavnostně odhalen 27. května 2009. Tím by to ale končit nemuselo.

"Aktuálně se snažíme ten den připomenout i tím, že jsme požádali Parlament České republiky o vyhlášení toho dne významným dnem České republiky. K tomu jsme spustili i petici, kterou mohou občané podepisovat," upozornil Ondřej Gros, starosta MČ Praha 8. O petici více https://www.praha8.cz/PETICE-Pridejme-27-kveten-do-kalendare-jako-vyznamny-den-Ceske-republiky.html