Na pomoc nevidomým se dnes koná sbírka Bílá pastelka i další akce

Procházku poslepu labyrintem či s vodicím psem i stolní hru a vaření bez použití zraku si budou moci dnes vyzkoušet zájemci a zájemkyně na pražském Masarykově nádraží. Se životem nevidomých se tu mohou blíž seznámit od 14:00 do 18:00 při příležitosti dnešního Mezinárodního dne bílé hole. Koná se také celostátní sbírka Bílá pastelka na pomoc lidem se zrakovým handicapem.

Sbírku pořádá Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých s Tyfloservisem a TyfloCentry. Letos se koná 15. ročník. Přispět je možné koupí bílé pastelky za 20 korun. V ulicích bude na 2600 dobrovolníků s kasičkami. Výtěžek se použije na výcvik vodicích psů, odstraňování bariér, rekvalifikace či služby a nácvik dovedností u lidí, kteří oslepli v dospělosti.
 
Loni pořadatelé získali téměř 1,83 milionu korun. Celkem se tak za předchozích 14 ročníků vybralo zhruba 48 milionů korun. Součástí sbírky je internetová aukce. Dražit se bude brankářská přilba Petra Čecha. Sbírková akce vyvrcholí od 16:00 koncertem na Václavském náměstí. Vystoupí na něm třeba Mário Bihári.
 
Přispět k tomu, aby vidící lidé byli vnímavější ke zrakově postiženým, má také akce na pražském Masarykově nádraží. Podle její pořadatelky Rity Küü k tomu může pomoci zážitek. "Každodenní činnosti, jako je chůze po ulici, nákup nebo příprava svačiny, není zcela snadné dělat bez použití zraku," uvedla za organizátory Monika Hořínková. Podle ní si zájemci budou moci s klapkami na očích nachystat třeba právě svačinu. Pomohou jim nevidomí a slabozrací průvodci.
 
"Málokdo si uvědomuje, jak se vyřazením zraku zkomplikuje vaření večeře i její pojídání. Zároveň se však pozoruhodně zintenzivňují ostatní smysly, hlavně chuť," podotkl jeden z průvodců Lukáš Vámoš. Program na Masarykově nádraží navazuje na Neviditelnou výstavu, která se od dubna 2011 koná na Karlově náměstí v Praze. Dosud ji podle pořadatelů navštívilo přes 123.000 lidí.
 
zdroj: ČTK