Nabídek práce je dost, zaměstnavatelé ale stojí především o kvalifikované pracovníky.

Trh práce se opravdu mění, což potvrzuje i dnes zahájený veletrh práce Profesia days 2016, největší setkání zaměstnavatelů, HR specialistů a žadatelů o práci v ČR vůbec. Odborníci na lidské zdroje, personalisté z firem i představitelé státní sféry se shodují, že nedostatek kvalifikovaných lidí je v současné době brzdou rozvoje v mnoha oborech. Stále ale existuje velká skupina lidí, kteří práci hledají marně – často jde o lidi bez kvalifikace a znalostí. Zaměstnavatelé stojí především o ty, kteří si průběžně doplňují vzdělání a drží krok s vývojem ve svém oboru. Zúčastnění odborníci se také shodli, že už neplatí, že Češi se při výběrových řízeních podceňují – naopak uchazeči o práci větší měrou přeceňují své znalosti, ucházejí se o místa, ke kterým nemají kvalifikační předpoklady a v životopisech uvádějí znalosti, které nemají.   

„Na letošním ročníku Profesia days se naplno ukazuje, že se u nás rozpoutala - nadneseně řečeno - bitva o talenty,“ říká Zuzana Lincová, ředitelka pracovního portálu Profesia.cz, který veletrh organizuje. „Firmy mají velký zájem o mladé absolventy, ale samozřejmě se snaží získat i zkušené lidi s praxí. Velkou šanci na získání dobré práce mají všichni, kteří prokáží reálné znalosti a dovednosti – ať už jde o technickou zdatnost, zvládnutí řemesla, jazykové nebo IT znalosti.“

Nároky zaměstnavatelů se zvyšují – často i u dělnických profesí jsou vyžadovány alespoň základní znalosti informačních technologií, stoupají i nároky na jazykovou vybavenost zaměstnanců. Například zvládnutí základních programů typu Word nebo Excel vyžaduje stále více zaměstnavatelů napříč obory i pozicemi. Nejčastěji je tento požadavek součástí požadavků na zaměstnance v oborech jako HR, administrativa, marketing a PR, nebo u manažerských pozic. Například znalost Office 365 je na Profesia.cz třetím nejfrekventovanějším požadavkem hned za angličtinou a němčinou, proto začíná být jeho zvládnutí předpokladem pro získání lepší a dobře placené práce.

Se změnou pracovního trhu se mění i Profesia days. Stále platí, že jsou jedinečnou příležitostí pro uchazeče o práci kontaktovat přímo na veletrhu bez stresu HR pracovníky zajímavých zaměstnavatelů z různých oborů. V letošním roce je tu ale zajímavá nabídka i pro ty, kteří chtějí změnit práci nebo uvažují, jakým způsobem rozvíjet svou kariéru. Už tradičně jsou součástí veletrhu zajímavé aktivity v rámci poradenské, přednáškové a testovací zóny. Připraveno je také kariérní poradenství, pracovně-právní poradna nebo možnost otestovat své jazykové nebo IT znalosti. A především řada podnětných přednášek zajímavých osobností zaměřených například na osobnostní rozvoj, motivaci, skloubení pracovního a osobního života, nebo pracovní realizaci v oblasti, která je vlastně koníčkem.