Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Nájemné vzroste, někde i o tisíce

27. 09 2011 | Zdražení plánuje v následujících týdnech a měsících 12 z 22 městských částí. Po další fázi deregulace nájmů bude nejdražší bydlení v Praze 5, kde lidé zaplatí za metr čtvereční měsíčně 117 korun.

Nájemníci zhruba poloviny obecních bytů by se měli připravit na to, že jim městské části v následujících měsících zvýší činži. Většina radnic se rozhodla dohnat loňskou pauzu, kdy regulované nájmy nezvyšovala. Z toho důvodu v některých čtvrtích nájemné stoupne i o desítky procent.

Dál od centra se regulované nájmy rovnají tržním

Příkladem je pátá městská část, kde zatím lidé platí 80 korun za metr čtvereční. Za průměrný 60metrový byt tak měsíčně dají 4 800 korun. Po navýšení ale cena za metr stoupne na 117 korun, na nájemném za ukázkový byt tak zaplatí 7 020 korun.
Naopak v Praze 8 už činži zvyšovat nebudou. Cena tu zůstane na 100 korunách za metr čtvereční. „Zvyšovat se nebude vzhledem k tomu, že toto nájemné se již přibližuje obvyklému nájemnému v daných lokalitách,“ odůvodnila rozhodnutí mluvčí městské části Radka Wallace.
To potvrzuje i Jana Jabůrková z ministerstva pro místní rozvoj: „Ukazuje se, že v Praze je na některých místech už teď tržní nájemné nižší než regulované. Pozorujeme to především v okrajových částech,“ uvedla mluvčí.

Centrum nebude nejdražší

Deregulace nájemného přináší i překvapení. Nejvyšší nájmy nebudou přímo v centru města v Praze 1, ale v takzvaném širším centru, konkrétně v Praze 4, 5, 7 nebo 8.
Odborníci to vysvětlují tím, že v těchto lokalitách je větší klid, lépe se tu parkuje a je tu i více zeleně. „Já osobně bych si nepořídil byt v ulici, kterou projdou denně stovky turistů,“ vysvětlil atraktivitu širšího centra prodejce bytů jedné z pražských realitních kanceláří Jiří Hrdlička.

Městské části mohou nájmy zvyšovat až do konce roku 2012. Poté vyprší platnost zákona o jednostranném zvyšování nájemného, a pokud bude chtít majitel bytu činži zvýšit, bude k tomu potřebovat souhlas nájemníka.
„Teď dostanou nájemníci předpis a musí platit. Od roku 2013 se normálně vyjednává o smlouvě,“ řekla Jana Jabůrková z ministerstva pro místní rozvoj. Nájemník tedy bude mít právo zdražení odmítnout a případný spor o výši platby pak bude řešit soud.
Deregulace nájmů začala v celé České republice v roce 2007. Obvyklá činže v bytech první kategorie s regulovaným nájmem tehdy činila asi 36 korun za metr čtvereční.
Zvyšování nájmů probíhá po vlnách. Ministerstvo pro místní rozvoj každý rok vydá předpisy, jak nejvýše mohou majitelé těchto bytů zvýšit nájem. Vlastníci však nemusí tuto sazbu využít. Deregulace by měla v hlavním městě skončit 31. prosince 2012.
Po tomto datu vytvoří ministerstvo cenové mapy místně obvyklého nájemného. Při vyjednávání o výši činže by se jimi měly řídit například i soudy.

www.praha11.cz

Diskuse

 
.

Speciály

Naše magazíny

Novinky ze světa bydlení, aut, techniky ...

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO