Největší výběr nových bytů je v Modřanech a Uhříněvsi, v centru zájemce pohoří

Zájemci o nové bydlení v hlavním městě mají největší výběr v Modřanech a Uhřínevsi, naopak na Novém Městě, v Karlíně či Nuslích si příliš nevyberou. Nabídka developerů v těchto lokalitách je velmi chudá. Vyplývá to z podrobných statistik společnosti EKOSPOL, která pražský rezidenční trh monitoruje už více než devět let. Podle městských obvodů bylo o prázdninách nejvíce volných bytů v Praze 5, Praze 10 a Praze 9.  

V Praze bylo na konci prvního pololetí dostupných celkem 4616 nových bytů, což je nejméně za celou dobu monitoringu pražského developerského trhu, tedy devět let. „Největší podíl (9,4 procenta) na tom mají Modřany, kde v cenících developerů evidujeme 434 dostupných nových bytů. Následuje Uhříněves s 326 byty (podíl 7,05 procenta) a Smíchov (307 bytů, podíl 6,64 procenta). Pokud bychom se dívali na jednotlivé městské obvody, tak jednoznačně vede Praha 5, kde developeři nabízí celkem 1069 nových bytů. To je více než pětina (23,15 procenta) všech bytů v nabídce developerů. Velký výběr je i v Praze 10 (900 bytů, podíl 19,5 procenta) a Praze 9 (820 bytů, podíl 17,76 procenta,“ přiblížil statistiky analytik společnost EKOSPOL Matyáš Hančl a dodal, že EKOSPOL v daném období monitoroval celkem 149 aktivních developerů.

Na opačném konci tabulky jsou centrální části Praha 1 a 2, kde si zájemci o nové bydlení mohou vybrat z 33, resp 36 dostupných bytů. Nedostatek volných stavebních ploch v centru vede k tomu, že například na Novém Městě si lze vybrat z pouhých šesti nových bytů, Nuslích z 15 a Karlín nabízí 21 nových bytů.

Data dostupných bytů kopírují prodejní statistiky, které EKOSPOL zveřejnil před časem. Podle nich se v letošním druhém čtvrtletí prodalo nejvíce nových bytů v Praze 9 (466 bytů, podíl 23,32 procenta) a Praze 10 (444 bytů, podíl 22,21 procenta). Naopak do centra se zájemci příliš nehrnou. „Developeři se přizpůsobili poptávce lidí, kteří dlouhodobě upřednostňují prověřené lokality v okrajových částech Prahy, které nabízí příjemné bydlení uprostřed zeleně. Samozřejmostí ale musí být dobrá dopravní dostupnost do centra i plná občanská vybavenost v místě. Jen výstavba v těchto lokalitách má smysl a zajistí Praze harmonický růst,“ podotýká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva dlouhodobého lídra developerské výstavby v ČR EKOSPOLU.

Metodiku EKOSPOLU dlouhodobě používá i IPR

EKOSPOL, který je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice, monitoruje trh s novými byty v Praze už více než 9 let. Od počátku bez jakékoliv změny používá metodiku, která nejvěrněji zachycuje skutečné dění na trhu s novými byty v hlavním městě a aktuální poptávku klientů. Správnost této metodiky potvrzuje fakt, že ji dlouhodobě využívá také Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) (viz http://bit.ly/1NwmGng). Podle aktuálních informací tuto metodiku měnit nehodlá. Společnost EKOSPOL jakožto dlouhodobý lídr developerského trhu proto bude i nadále pokračovat v prezentaci statistik, které jsou objektivní a médii i odbornou veřejností dlouhodobě respektované a citované.