Obvinění Drábkova náměstka z podplácení komentují deníky

Buď policie v pondělí na ministerstvu práce a sociálních věcí neodpustitelně selhala, nebo se odcházení koaliční vlády premiéra Petra Nečase (ODS) změnilo v úprk, míní komentátor Hospodářských novin. Reaguje tak na pondělní obvinění prvního náměstka Vladimíra Šišky a šéfa oddělení informatiky Milana Hojera z podplácení.

Reakce ministra Jaromíra Drábka (TOP 09) byla podle listu neuvěřitelná, divil se, že mu policie vůbec nic neřekla a označil její postup "deset dní před volbami za skandální". "Jediné, co chybělo, aby Drábek pěkně po ´kalouskovsku´ proklel policejní stát," poznamenal autor. Podle něj by měl Drábek jako ministr vědět, že mu zasahující policisté nesmějí dát žádné informace a že by se od nich měl držet dál. Drábek to neudělal a to svědčí o jeho počínající panice. Pokud totiž detektivové náměstka vyvádějí z ministerstva do cely, vleče za sebou i pana ministra, píšou HN.

Podle Lidových novin (LN) je Drábkovo chování odstrašujícím příkladem rozšířeného zlozvyku: politici na nepříjemnou zprávu reagují prohlášením, že to je útok před volbami a tváří se jako by se tak s celou věcí vypořádali. List se pozastavuje nad tím, že Drábek obviňuje z politické manipulace policii a státní zastupitelství, tedy orgány, za něž zodpovídá vláda, v níž sám zasedá.
 
Deník připouští, že policie může při vyšetřování dělat chyby, ale doufá, že se z nich poučuje. "Případ Věry Jourové by měl být našim elitním útvarům mementem," připomínají LN. Někdejší náměstkyně ministra pro místní rozvoj Jourová byla v říjnu 2006 obviněna, že přijala od tehdejšího starosty Budišova Ladislava Péti dvoumilionový úplatek za to, že prosadí přiznání dotace z evropských fondů na opravu budišovského zámku. Její stíhání bylo v létě 2008 zastaveno s tím, že se skutek, pro který byla obviněna, nestal. Žena strávila přes měsíc ve vazbě.
 
Jak ale podotýká Mladá fronta Dnes (MfD), Šiška není Jourová. Je to Drábkův "přítel a parťák z podnikání", ne nějaká anonymní úřednická myš, a podezření kolem něj se hromadila už dávno, píše list.
 
Podle něj získala policie v posledních letech odvahu. "Zdá se, že jí někdo odemkl želízka, kterými ji spoutala opoziční smlouva. I kdybychom Nečasovi spílali za cokoli, toto je jeho zásluha. O to větší, že doufejme nezávislí strážci zákona loví před volbami jeho spojence," uzavírá svůj komentář MfD.
 
zdroj: ČTK