Plastic People oslaví 45 let koncertem v Akropoli

Koncertem v pražském Paláci Akropolis oslaví 3. října kapela The Plastic People of the Universe 45 let od svého založení. ČTK to sdělil manažer skupiny Romek Hanzlík. "Na koncertě se můžeme těšit na největší hity, stejně jako na skladby, které znamenaly milníky v historii skupiny," doplnil. 

Kapela hraje desítky let i přes nepřízeň doby, která poznamenala její existenci přes dvě desítky let. Po celou dobu si skupina udržuje jasnou uměleckou vizi a hudebně se vyvíjí k nezaměnitelnému výrazu, který si získává uznání po celém světě, připomíná Hanzlík. 
    
The Plastic People Of the Universe vznikli v září roku 1968 a jejich tvorba, ovlivněná v začátcích zejména americkými Velvet Underground, Captainem Beefheartem či Frankem Zappou, se stala jednou z nejoriginálnějších nejen na české rockové scéně. Od roku 1968, kdy vznikli PPU, se v kapele vystřídalo téměř 40 hudebníků. Většina z nich tam strávila pouze krátkou dobu. Svá slavná, v zahraničí vydaná alba, která kolovala v kopiích mezi zastánci nezávislé kultury, mohli Plastici ve své vlasti vydat až po roce 1989. 
    
S nástupem normalizace byl v roce 1970 kapele odebrán profesionální statut a vybavení. Státní šikana vyvrcholila zatčením všech Plastiků v březnu 1976. To vzbudilo protesty mezinárodní kulturní veřejnosti. Při kampani na jejich obranu se zformovala pozdější Charta 77. 
 
zdroj: ČTK