Praha se nedohodla s majitelem Škodova paláce, podá na něj žalobu

Jednání Prahy a majitele Škodova paláce o snížení nájemného ztroskotala. Praha na nabídku majitele zřejmě nepřistoupí. Náměstek primátora Pavel Richter (TOP 09) na dnešní tiskové konferenci řekl, že je finančně nevýhodná. Praha chystá na majitele žalobu. Město platí za nájemné více než 200 milionů ročně. 

Žalobou chce město napadnout výši nájemného, ne celou smlouvu. Magistrát by v prostorách Škodova paláce rád zůstal. 

Praha do Škodova paláce před lety sestěhovala většinu úředníků pražského magistrátu. Magistrát původně odhadoval, že sestěhováním a pronájmem uvolněných budov ročně ušetří desítky milionů korun. Později ale přiznal, že je pronájem paláce pro město nevýhodný. Richter dnes řekl, že město má posudek, podle kterého by adekvátní cena za pronájem paláce měla být zhruba poloviční. 
    
Majitel budovy, kterým by měla být společnost Copa Retail, k. s., nabídla městu slevu na nájemném ve výši 35 procent. Slevu ale podmínila prodloužením nájemní smlouvy o dalších patnáct let. "Mám pocit, že si z nás dělá pronajímatel legraci," uvedl Richter. "Smlouvu, která je už tak pro město extrémně nepříznivá, chtějí udělat ještě více nevýhodnou," doplnil. 
    
Podle Richtra obsahuje platná smlouva inflační doložku, kvůli které by se snížené nájemné mohlo během několika let znovu vyšplhat na stávající výši. 
 
zdroj: ČTK