Prezident Klaus ještě udělí milosti

Prezident ČR Václav Klaus chce do konce svého mandátu ještě minimálně jednou udělit milosti. "Už dnes mám na stole čtyři sta nových žádostí o milost, a protože jich měsíčně přichází zhruba dvě stě až tři sta, milosti budu ještě minimálně jednou udělovat," říká prezident v rozhovoru pro dnešní Mladou frontu Dnes (MfD). Nic bližšího však nesdělil.

V rozhovoru prezident označil vyhlášenou amnestii za gesto, které chce dát novou příležitost hlavně těm, kteří sice zákon překročili, ale nejsou to recidivisté. Je také výrazem smíření a odpuštění.

Ke svému rozhodnutí ukončit trestní řízení v případech trvajících osm a více let Klaus řekl, že s odvoláním na judikaturu Evropského soudu pro lidská práva se za nepřiměřenou délku řízení považuje doba přesahující šest let.
 
"Tento časový úsek jsem si já v žádném případě nevymyslel. Zdál se mi krátký a proto jsem do textu amnestie místo čísla šest dal svým vlastním rozhodnutím číslo osm," uvedl. Stát by podle něj měl zajistit, aby trestní řízení netrvalo nepřiměřeně dlouhou dobu.
 
zdroj: ČTK