První kolo volby prezidenta by vyhrál Fischer před Zemanem

Největší šanci na úspěch v prvním kole přímé volby prezidenta mají stále bývalí premiéři Jan Fischer a Miloš Zeman. Odstup mezi nimi se ale podle říjnového průzkumu agentury Median zmenšil. Pro Fischera by hlasovalo 32,5 procenta lidí, o tři procenta méně než v září. Zeman naopak tři procenta získal, volilo by jej 24,5 procenta dotázaných. Další kandidáti by skončili se značným odstupem za nimi.

Posílení podpory Miloše Zemana lze podle Medianu přičíst oznámení KSČM, že nenominuje svého kandidáta Vladimíra Remka. Naopak pokles hlasů pro Fischera může souviset s nárůstem podpory konkurenčních nestranických kandidátů, například Táni Fischerové nebo Vladimíra Franze. "Lze očekávat, že v dalším průzkumu vývoj podpory výrazněji ovlivní zúžení pole prezidentských kandidátů a potvrzení kandidatury Tomia Okamury," uvedla agentura. Třetí je nyní ministr zahraničí a šéf vládní TOP 09 Karel Schwarzenberg, volilo by jej 7,5 procenta lidí. Těsně za ním se sedmi procenty následuje místopředseda ČSSD a senátor Jiří Dienstbier. Pátý je kandidát ODS a místopředseda Senátu Přemysl Sobotka, na Hradě by jej rádo vidělo 5,5 procenta dotázaných. V porovnání s předchozím průzkumem si Schwarzenberg pohoršil o 1,5 procenta, Sobotka ztratil půl procenta a podpora Dientsbiera se nezměnila.

 
Důležitým ukazatelem pro druhé kolo volby, do kterého postupují dva nejúspěšnější kandidáti z kola prvního, je rovněž jejich přijatelnost pro voliče. Také zde je vývoj podobný jako v případě prvního kola. Fischer stále vede, ale pohoršil si o 2,5 procenta, přijatelný je pro 50,5 procenta lidí. Druhý Zeman si zhruba o pět procent polepšil na 38,5 procenta. Třetím nejpřijatelnějším kandidátem je ekonom a někdejší ministr Vladimír Dlouhý, vyslovilo se pro něj 14 procent lidí. V prvním kole by měl přitom podporu jen necelých pěti procent voličů.
 
K volbám se chystá 69,5 procenta oprávněných voličů. Z toho 40,5 procenta se k volbám chystá určitě a 29 procent spíše. Volit určitě nechce 22,5 procenta oprávněných voličů.
 
Průzkum se uskutečnil od 2. října do 1. listopadu a zúčastnilo se ho 1034 lidí.
 
zdroj: ČTK