Sněmovní výbor podpořil kompromis ohledně dozoru nad restauracemi

Sněmovní zemědělský výbor dnes podpořil kompromisní návrh nových pravidel kontroly veřejného stravování. Hygienická služba by novelou zákona o potravinách neměla o pravomoci přijít. Restaurace a jídelny by ale nově mohla prověřovat také Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) a veterinární správa (VS). Instituce budou muset své kontrolní plány slaďovat tak, aby zbytečně nezatěžovaly podnikatele. 

Odpor hygieniků vyvolal původní návrh, podle kterého měli o kontrolní pravomoci veřejného stravování zcela přijít. Ty měly kompletně přejít na potravinářskou inspekci. Hygienikům se nelíbila ani další navrhovaná změna, podle které měli prověřovat jen takzvaná uzavřená stravovací zařízení, například nemocniční a školní jídelny.
    
Na současném návrhu pravidel pro kontroly se minulý týden dohodla ministerstva zdravotnictví a zemědělství. Dnes jej při jednání výboru podpořil hlavní hygienik Vladimír Valenta. "Bude to spolupráce na bázi důsledné koordinace jednotlivých kontrol," řekl. 
    
Ministerstvo zemědělství (MZe) kompromisní návrh rozšiřující dozorové kompetence SZPI a SVS podpořený dnes sněmovním výborem vítá. "Ze strany dozorových orgánů ministerstva zemědělství bude předmětem kontroly zejména otázka bezpečnosti, kvality a původu "surovin" a pokrmů," řekl ČTK mluvčí MZe Hynek Jordán. Ministerstvo podle něj doufá, že v této podobě bude návrh zákona schválen Sněmovnou. 
    
Hygienické službě by měla podle nového pozměňovacího návrhu zůstat rozhodovací gesce například u kojenecké výživy a potravin pro zvláštní lékařské účely, vyplynulo z vyjádření předsedy výboru Jaroslava Faltýnka (ANO). Pod ministerstvo zemědělství by spadaly třeba potravinové doplňky. 
    
V současnosti je v Česku zhruba 45.000 veřejných stravovacích provozoven, hygienici jich zkontrolují zhruba 25.000. Díky změně by mělo prověřovaných podniků podle ministerstva zemědělství výrazně přibýt. 
 
zdroj: ČTK