Soudce nepustil Ratha na hlasování o rozpuštění Sněmovny

Soudce Krajského soudu v Praze Robert Pacovský nepovolil poslanci Davidu Rathovi (dříve ČSSD) obžalovanému z korupce účast na hlasování o rozpuštění Poslanecké sněmovny. Politik je nyní ve vazbě a žádal o cestu na hlasování, které je v plánu 17. července. Soudce zaslal rozhodnutí v úterý, řekl včera ČTK Rathův advokát Adam Černý. Poslanec podal proti rozhodnutí ústavní stížnost

"Soudce nesouhlasí s účastí klienta na hlasování o rozpuštění Sněmovny bez odůvodnění," řekl ČTK advokát. Rozhodnutí mu dorazilo do datové schránky.
 
U Ústavního soudu nyní čekají na rozhodnutí tři nevyřízené Rathovy stížnosti. Celkem jich už podal 11, řekla včera ČTK mluvčí Jana Pelcová. Dosud s žádnou neuspěl.
 
Zákonodárci mají jednat o rozpuštění Sněmovny na žádost poslaneckého klubu opoziční ČSSD na mimořádné schůzi. Datum oznámila ve středu předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová. Rath žádal o účast již dříve, protože se o případném hlasování spekulovalo.
 
Pokud poslanci návrh schválí, prezident Miloš Zeman Sněmovnu rozpustí a do dvou měsíců by se měly konat nové volby. Není ale jisté, zda tento návrh uspěje. Na rozpuštění Sněmovny je zapotřebí nejméně 120 hlasů.
 
O rozpuštění Sněmovny chtějí opoziční zákonodárci hlasovat poté, co kvůli skandálu okolo bývalé šéfky kanceláře premiéra Jany Nagyové padla vláda Petra Nečase (ODS).
 
Autor: ČTK