Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Státní podporu na firemní školky zatím podniky nevyužívají

19. 03 2012 | Podniky zatím příliš nevyužívají podporu na firemní školky, ačkoliv mohou od státu dostat až 3000 korun měsíčně na jedno dítě. Díky novele školského zákona, která upravila podmínky fungování školek, by jich ale mělo přibývat. ČTK to řekl místopředseda Asociace provozovatelů soukromých a firemních školek ČR Martin Navrátil.

Firmy si mohou náklady na zřízení školky odečíst z daní, provoz ale většinou dotují. Zaměstnancům pak školku nabízejí jako benefit, hlavně ve větších městech je totiž míst ve školkách nedostatek.

"Skutečné náklady jsou 7500 až 10.000 korun měsíčně na dítě," uvedl Navrátil. Náklady si mezi sebou dělí zaměstnavatel a rodič. Poplatky rodičů se zpravidla pohybují mezi 2000 až 5000 korunami.

"Pro firemní školky platí stejné podmínky jako pro soukromé mateřské školy. Aby mohly získat od ministerstva školství dotaci, musí být zapsány ve školském rejstříku," sdělila Jana Holíková z ministerstva školství. Ministerstvo pak proplácí podnikům 60 procent normativu, tedy zhruba 3000 korun měsíčně. Tyto peníze jsou určeny na platy učitelek.

Této výhody ale podle Navrátilových informací využívá jen školka Akademie věd. Celkově je přitom v ČR přes 30 podnikových školiček. Zaregistrování v rejstříku škol totiž s sebou nese i povinnost splňovat určité hygienické a pedagogické normy. Na jedno dítě například musí být čtyři metry čtvereční herny a stejná plocha zahrady, případně park v docházkové vzdálenosti. Registrované školky také kontroluje Česká školní inspekce.

Podle Navrátila ale nejsou požadavky tak přísné a obtížně splnitelné. Novela školského zákona, která platí od ledna, navíc umožnila "rejstříkovým" školkám přijímat dítě třeba jen na půl dne, což prý firemním školkám pomůže. Rodiče totiž často pracují třeba na poloviční úvazek, a pro potomka tak nepotřebují hlídání pořád. Školky také mohou přijímat děti mladší tří let, musí být ale schopné vzdělávání podle osnov pro mateřské školy.

"Firemních školek přibude, ale ne geometrickou řadou," myslí si Navrátil. Školka totiž vždycky bude zaměstnavatele něco stát, nehledě na často složité zřizování. V zahraničí jsou prý podniková zařízení pro děti mnohem častější než v ČR.

Kvůli silným populačním ročníkům jsou v současnosti školky přeplněné. Podle České školní inspekce odmítly v minulém školním roce každé čtvrté dítě, počet zamítnutých žádostí vzrostl o třetinu. Kapacita školek je vytížena na skoro 92 procent. Nejhorší je situace ve Středočeském a Jihomoravském kraji a v Praze.

zdroj: ČTK 

Diskuse

 
.

Speciály

Naše magazíny

Novinky ze světa bydlení, aut, techniky ...

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO