Stovka podporovatelů EU prošla centrem Prahy

Asi stovka podporovatelů Evropské unie prošla v sobotu odpoledne centrem Prahy. Akci zahájili u Petřínské rozhledny, na kterou organizátoři na pár minut pověsili desetimetrovou vlajku EU. Následoval pochod, při kterém účastníci zamířili od rozhledny přes Loretánské a Hradčanské náměstí a Karlův most na Klárov.  

Zde akce skončila shromážděním, proslovy a zpěvem evropské hymny - Ódy na radost. Se svými příspěvky vystoupili europoslanec Jiří Pospíšil (za TOP 09) nebo prezidentský kandidát Marek Hilšer. Akci přišel podpořit i předseda České pirátské strany Ivan Bartoš.

Smyslem akce s názvem Pochod pro Evropu (March for Europe) bylo podle organizátorů připomenutí výročí podepsání takzvaných Římských smluv, které byly základním kamenem pro vznik současné Evropské unie. Římské smlouvy o vytvoření Evropského hospodářského společenství (EHS) a Evropského společenství pro atomovou energii (Euratom), byly podepsány na den přesně před 60 lety, 25. března 1957.

Specificky českým cílem měla být snaha rozpoutat veřejnou diskusi o možném dalším vývoji sjednocené Evropy. Obdobné akce jako v Praze se v sobotu konaly v celé Evropské unii. V Římě se na neformálním summitu sešli představitelé 27 států Evropské unie, které v uskupení zůstanou po odchodu Velké Británie. Českou republiku reprezentoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).