Vedení pražské ODS navrhuje do čela kandidátky Němcovou a Svobodu

Regionální rada pražské ODS navrhla do čela volební kandidátky bývalou předsedkyni Sněmovny Miroslavu Němcovou, za ní pražského exprimátora Bohuslava Svobodu a bývalou poslankyni a starostku Prahy 2 Janu Černochovou. V návrhu úplně chybí exministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Novinářům to po jednání rady řekl šéf pražské ODS Svoboda. Dodal, že dnešní sněm, který má podobu kandidátky odsouhlasit před odesláním výkonné radě, by neměl volit nové vedení pražské organizace strany. 

Na čtvrtém místě kandidátky je navržen starosta Radotína Karel Hanzlík a na pátém bývalá poslankyně Lenka Kohoutová. 
    
Návrh, který regionální rada schválila, odpovídá přání okolí Svobody. Na sněmu ale může každý z delegátů předložit jiný návrh kandidátky. Sněm by nakonec měl hlasovat o kandidátce jako o celku. 
    
Na dnešní sněm přišla i Němcová, který v minulosti kandidovala na Vysočině, odkud pochází. Novinářům řekla, že by v čele kandidátky ráda viděla lidi, se kterými spolupracovala ve Sněmovně, tedy Černochovou, Kohoutovou a Chalupu. 
    
Dnešní usnesení sněmu musí ještě schválit páteční výkonná rada ODS. Na kandidátce by mohla udělat jakoukoli změnu. Pokud bude Němcová do čela zvolena, utká se v hlavním městě mimo jiné se šéfem TOP 09 Karlem Schwarzenbergem nebo kandidátem za ČSSD a odborářským předákem Jaroslavem Zavadilem. Lidovci v hlavním městě do voleb vyšlou bývalého ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Daniela Hermana, Strana zelených Ondřeje Lišku a komunisté Martu Semelovou. 
    
V minulých týdnech se mezi pražskými občanskými demokraty hodně mluvilo o tom, zda se bude volit nové vedení pražské ODS. Tomu současnému totiž končí mandát koncem října. Podle Svobody regionální rada navrhla sněmu, aby mandát prodloužil do konce listopadu. 
 
zdroj: ČTK