Vláda rozhodne o vyslání leteckého speciálu pro zraněné Ukrajince

Česká republika zřejmě vypraví letecký speciál do ukrajinského Kyjeva, aby zpět do Prahy převezl Ukrajince zraněné při násilnostech mezi tamní vládou a proevropsky orientovanými demonstranty. Let se uskuteční asi ve čtvrtek. O vyslání leteckého speciálu bude ve středu jednat vláda, vyplývá z informací ČTK. Zranění budou převezeni v rámci humanitárního programu MEDEVAC. 

Program zdravotnických evakuací se používá zejména v oblastech humanitárních katastrof. Opakovaně díky němu v Praze léčili například syrští uprchlíci. Deset až dvacet zraněných dospělých Ukrajinců se přímo v Kyjevě snaží vytipovat pracovníci organizace Člověk v tísni. Podle nich by se mělo jednat zejména o lidi s popáleninami nebo poškozením očí, tedy takové, kteří by se ve vlasti nedostali k řádnému ošetření. 
    
Připravena přijmout poraněné je například Ústřední vojenská nemocnice ve Střešovicích. 
    
Situace na Ukrajině vřela v posledních třech měsících. Protivládní demonstrace v Kyjevě propukly poté, co vláda zastavila přípravy podpisu asociační dohody s EU. Konflikt eskaloval minulý týden, kdy v ulicích hlavního města přišly při demonstracích o život desítky lidí. 
    
V posledních dnech se Ukrajina spěšně zbavuje dědictví bývalé vlády exprezidenta Viktora Janukovyče. Parlamentní frakce by dnes měly oznámit, zda se dohodly na vytvoření většinové koalice a jménu budoucího premiéra přechodné vlády. Dnes zároveň začíná kampaň před mimořádnými prezidentskými volbami, které se z rozhodnutí parlamentu budou konat 25. května. 
 
zdroj: ČTK