Výstava připomene Prahu pod vodou

Fotografie dramatických okamžiků, které Praze přinesla před deseti lety nebývalá povodeň, vystavuje od středy Czech Photo Gallery na Újezdě. Výstava Praha pod vodou nabízí 90 snímků od tří desítek autorů a diváky postupně provede cestou, kudy velká voda městem prošla. Doprovází ji stejnojmenná publikace, která obsahuje dvojnásobný počet snímků. Výstava bude otevřena denně mimo pondělí do 2. září.  

Obrazy ukazují známá místa v nevídaných podobách. Diváka provedou městem od míst, kde do něho z jihu pětisetletá voda vstoupila, přes Smíchov, Malou Stranu, Staré a Nové Město, Karlín, Tróju, Holešovice, až po severní okraj, kde ho opustila. "Příběh, který fotografie vyprávějí, je plný napětí, citů, ale i lidské touhy ochránit nejen životy a majetky své a ostatních, ale i starobylé pražské památky," uvedla za pořádající společnost Czech Photo Daniela Mrázková.

Při středeční vernisáži pořadatelé také pokřtili reprezentativní publikaci obsahující na 200 fotografií od 44 autorů s českými a anglickými texty. Její záběr je ještě širší, než má výstava: zahrnuje kapitolu nazvanou Lekce z Moravy, která připomíná povodňovou katastrofu z roku 1997. Připomíná tak, že bez této zkušenosti by se záchranné práce v Praze o pět let později uskutečňovaly ještě mnohem obtížněji a pravděpodobně by bylo ještě více škod.
 
Kniha věnuje větší pozornost i jednotlivým částem města i jednotlivým událostem - třeba situaci v zoologické zahradě, záchranářské práce, úklid i neobyčejné lidské osudy.
 
Kniha i výstava vycházejí z expozice, kterou Czech Photo na výzvu pražského magistrátu uvedlo na Staroměstské radnici vzápětí po povodni na podzim roku 2002. U veřejnosti domácí i zahraniční měla velký úspěch a po pražské premiéře putovala do New Yorku do sídla OSN, aby prostřednictvím svědectví českých fotografů seznámila s živelní katastrofou v ČR mezinárodní politiky. Publikace se bude prodávat pouze na výstavách Praha pod vodou a později Czech Press Photo 2012.
 
zdroj: ČTK