Z rezervy rozdělí Praha městským částem 200 milionů korun

Hlavní město rozdělí městským částem z rozpočtové rezervy 200 milionů korun na opravy a rozšíření škol a školek. S návrhem rozdělení rezervy dnes souhlasilo pražské zastupitelstvo. Od příštího roku už Praha nebude v rozpočtu s těmito dotacemi počítat. Návrh stejně jako v předchozích letech vyvolal bouřlivou debatu.

Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) dnes řekl, že 57 městských částí žádalo po magistrátu více než miliardu korun. Rezerva se nakonec rozdělí mezi 31 radnic. Většinu peněz dostanou městské části Praha 1 až 21.

Například Praha 2 získá peníze na výměnu oken a zateplení základní školy Sázavská, Praha 9 zase na přístavbu mateřské školy, která navýší její kapacitu. Radnice v Dolních Měcholupech bude moci postavit tělocvičnu. Na peníze letos nedosáhnou Praha 10, 11 a 12, první městská část zřejmě dostane jen 2,5 milionu korun na opravu oken v základní škole na Uhelném trhu.
 
Pro městské části bylo každoroční rozdělování rezervy něco jako "porcování medvěda" ve sněmovně. Podle některých kritiků měly v minulosti větší šanci ty obvody, jejichž starosta měl dobré vztahy s vládnoucí koalicí, nebo ty, které měly svého zástupce přímo ve vedení hlavního města. Na to dnes znovu při zasedání poukázala opozice.
 
"Porcování medvěda je špatné," řekl opoziční zastupitel a bývalý předseda pražské ČSSD Petr Hulinský (ČSSD). "Dejme 200 milionů do oblasti školství a paní radní (Helena Chudomelová) nechť se sejde s městskými částmi a peníze rozdělí spravedlivě," doplnil. Podle primátora město o přerozdělení prostředků rozhodovalo podle výše požadavků, charakteru akce, míry rozestavěnosti nebo objemu čerpaných dotací v minulých letech. "Zásadně odmítám, že by byla rezerva rozdělována politicky," uvedl Svoboda.
 
Zastupitelé dnes v unesení schválili, že Praha už v rámci úsporných opatření nebude od příštího roku v rozpočtu s rezervou pro městské části počítat. "V následujícím roce ani v dalších už nebude rezerva rozdělována, prostředky se stanou standardní součástí rozpočtu," řekl primátor. Praha na tyto účely rozdala půl miliardy korun, návrh tehdy vyvolal roztržku v klubu ODS a musela se kvůli tomu sejít regionální rada strany.
 
zdroj: ČTK