Zadržený pražský zloděj má na svědomí několik vloupání a krádeží až 1600 jízdních kol

Za jediný rok stihl pražský zloděj nakrást přes 1600 jízdních kol a to jen v Praze, což jsou průměrně čtyři kola denně. Muž má na svědomí téměř čtyřicet případů vloupání do sklepů a společných prostor v bytových domech.  

Podle zprávy pod. Bc. Jana Daňka z Policie ČR: „Vloupání probíhala v období od února do srpna loňského roku v oblastech městských částí Prahy 1, 2, 8 a 9. Pachatel do bytových domů vnikal po překonání vstupních dveří a předmětem jeho zájmu byla především jízdní kola, která kradl ze sklepů a kočárkáren. Ta poté prodával náhodným zájemcům a takto získané finanční prostředky užíval pro svoji potřebu. Celkem tak poškozeným způsobil škodu ve výši téměř půl milionu korun a to jak na odcizených věcech, tak i na poškozených dveřích a zámcích.“ 

Kvalitní a drahá kola se dají poměrně dobře a jednoduše zpeněžit, proto jsou tyto krádeže mezi zloději velmi populárním druhem obživy. Alarmující bývá také objasněnost případů, která je velmi nízká, a návratnosti způsobených škod se většinou majitelé stejně nedočkají. Důležitá jsou proto preventivní opatření v podobě kvalitního zabezpečení.

„Nejlepší prevence krádeží kol je jednoznačně jejich parkování v dobře zabezpečených prostorách za kvalitními bezpečnostními dveřmi. Kolo, které je zaparkované třeba jen na chvilku na ulici nebo u restaurace, ale také třeba v nezabezpečeném sklepě, se doporučuje označit některou z moderních identifikačních technologií,“ říká Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení společnosti Next. Ačkoliv díky tomuto systému může majitel kolo získat zpět, úplné řešení to není. Často se mu totiž vrátí již poškozené, s chybějícími částmi nebo jinak znehodnocené. Proto se majitelé dražších typů kol naučili situaci řešit tím, že je nechávají přímo v bytě či domě, spíše než v oddělené a nezabezpečené garáži či ve sklepě. Vnímají to jako méně rizikové řešení, což přitom také nemusí platit. Ani vloupání do nezabezpečeného bytu totiž pro zkušeného zloděje nepředstavuje problém. 

„Lidé si často neuvědomují, že o stejné riziko vloupání se jedná i v případě bytu či domu, pokud není vybaven dostatečně kvalitními bezpečnostními dveřmi. Běžné zabezpečení vchodových dveří totiž pro většinu zlodějů nepředstavuje překážku a při vykradení tak uschované kolo jen zvýší již tak dost vysoké finanční škody. Vloupání se nemusíte obávat pouze, pokud máte byt či dům vybavený certifikovanými bezpečnostními dveřmi minimálně ve III. bezpečnostní třídě s vložkou a kováním minimálně ve stejné kategorii jako dveře samotné. Ty už totiž odolají i zkušenému zloději,“ doplňuje bezpečnostní expert Ivan Pavlíček.