Zatím si prázdninové nehody vyžádaly 138 obětí

O prázdninách zemřelo podle předběžných statistik na českých silnicích 138 lidí, což je o dva méně než loni. Letní měsíce by se tak mohly zařadit k nejméně tragickým, loňský počet obětí byl nejnižší od roku 1990. Letošní číslo se ale pravděpodobně ještě o něco zvýší, zatím nezahrnuje ty, kteří následkům zranění podlehli později v nemocnici.

V srpnu podle dosavadních informací zemřelo při kolizích 72 lidí, o pět méně než loni. Nejvýrazněji se na počtu obětí projevila neděle 19. srpna, kdy si nehody vyžádaly deset lidských životů. Byl to nejtragičtější den na silnicích za celé prázdniny. Mezi oběti se zařadili řidiči automobilů, motocyklisté, chodci a cyklisté. Následovala třetí červencová sobota, kdy zemřelo osm lidí. Celkový počet usmrcených v červenci byl pak 66, loni 63.

Mezi nejhorší prázdninové nehody se zařadila kolize, která se stala 13. srpna u Klášterce nad Ohří. Zemřeli při ní čtyři mladí lidé z Karlovarska. Jeli ve Fordu Fiesta, jeho řidič zřejmě nedal přednost při nájezdu na hlavní silnici. Tři lidé pak zahynuli o týden později při srážce osobního vozidla s nákladním mezi Velešínem a Netřebicemi na Českokrumlovsku.
 
Celkově se o prázdninách stalo skoro 12.900 nehod. S dalšími kolizemi ale policisté počítají i o tomto víkendu, po kterém začíná dětem škola. Policie připravuje řadu regionálních dopravně bezpečnostních akcí, hlídat bude především plynulost provozu. Kontrolovat bude také rychlost a to, zda lidé neřídí pod vlivem alkoholu. Opilost totiž mohla o prázdninách za více než 800 nehod.
 
Policisté také upozorňují řidičem že bude na silnicích o víkendu zvýšený provoz. Apelují na to, aby si lidé pečlivě naplánovali trasu, nepodceňovali rizika a dělali dost přestávek.
 
zdroj: ČTK