Zemana na Hrad dopraví autokolona, ministři přijedou mikrobusem

Nastupujícího prezidenta Miloše Zemana přiveze v pátek ráno na Pražský hrad autokolona doprovázená policejními motocyklisty, řekl dnes ČTK Vratislav Mynář, lídr Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ). Na inauguraci, která na Hradě začíná v 10:00, přijedou ministři české vlády společně. Od malostranské Strakovy akademie ministry dopraví nahoru k Hradu mikrobus, potvrdilo několik členů kabinetu. 

Zeman vyrazí na inauguraci společně s manželkou Ivanou a dcerou Kateřinou tak, aby na Hrad přijel okolo deváté ráno. Jeho příjezd bude spojen se symbolickým otevřením areálu, který bude uzavřen od dnešní půlnoci. V polovině noci totiž končí funkční období současnému prezidentovi Václavu Klausovi, kdy bude za zvuku zvonů sv. Víta a hymny stažena prezidentská standarta a "prázdný" Hrad uzavřen. 

K Hradu se zřejmě kolona se Zemanem, která vyrazí z pražských Stodůlek, přiblíží pro dopravu jinak už od dnešního večera uzavřenou Loretánskou ulicí a vjede do něj Matyášovou branou. 
    
Ve stejnou chvíli, kdy bude Zeman přijíždět na Hrad, se ve Strakově akademii sejdou ministři, které o chvíli později dopraví na Hrad mikrobus. Zpět se členové vlády vypraví po 11:00, kdy by měl slavnostní ceremoniál ve Vladislavském sále a na nádvoří skončit. 
    
Premiér Petr Nečas (ODS) se členy svého kabinetu podle informací ČTK cestovat nebude. Přijede zvlášť a po inauguraci se také zúčastní slavnostního oběda nového prezidenta s nejvyššími ústavními činiteli. 
    
Některá dopravní omezení začala v souvislosti s inaugurací platit už dnes ráno. Řidiči nezaparkují v Loretánské ulici a v ulici Ke Hradu, kde dočasně stojí značky zakazující zastavení. Od dnešních 20:00 tu pak až do konce pátečního inauguračního ceremoniálu bude platit zákaz vjezdu, a to v Loretánské ulici od Loretánského náměstí a v ulici Ke Hradu zhruba na úrovni křižovatky Úvozu a Nerudovy ulice. 
    
Nad Pražským hradem nebudou moci v době inaugurace přelétávat letadla. Podle informací policejního prezidia sahá bezletová zóna do výšky zhruba dvou kilometrů nad zemí a její průměr je rovněž dva kilometry. 
 
zdroj: ČTK