Inspektoři v ČR prověřují drůbeží maso kvůli aféře s antibiotiky

Dozorové orgány ministerstva zemědělství (MZe) kontrolují po celém Česku dovážené drůbeží maso. Mimořádná kontrolní akce souvisí s aférou s údajným nedovoleným podáváním zakázaných antibiotik v chovech v sousedním Polsku, informovaly dnes MZe a Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI).

Slovenští veterináři odhalili v domácí obchodní síti kuřecí maso z Polska s nadměrným obsahem antibiotik, oznámilo v pondělí slovenské ministerstvo zemědělství.
 
Veterinární inspektoři aktuálně kontrolují všechny zásilky ze zemí EU. Podle platné legislativy je příjemce zásilky potraviny živočišného původu povinen nahlásit veterinářům dovoz 24 hodin předem. Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) následně cíleně vyrážejí ke kontrolám. Vzorky drůbežího masa pak putují k vyšetření do Ústavu pro kontrolu veterinárních biofaktorů a léčiv (ÚSKVBL) do Brna.
 
"Tuto mimořádnou kontrolní akci jsme vyhlásili jako reakci na informace, že v některých chovech v Polsku používají při výkrmu drůbeže zakázaná veterinární léčiva. Výsledky rozborů budou známy do několika dnů," uvedl ministr zemědělství Petr Bendl.
 
Mimořádnou kontrolní akci zaměřenou na obsah reziduí antibiotik v drůbeži, zejména v kuřatech z Polska zahájila v minulých dnech také Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). "SZPI tak reaguje na zjištění dozorových orgánů na Slovensku a na zprávy z polských médií," uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Polská média přinesla informaci, že řada drůbežích farem v Polsku používá v EU nepovolená farmaka nebo legální léky používá způsobem, který nezaručí, že koncentrace pozůstatků antibiotik ve výsledném produktu vyhoví zákonným limitům.
 
Podle Kopřivy se kontroly v obchodech nabízených chlazených a mrazených kuřat zaměřují zejména na regiony sousedící s Polskem. "Vedle maloobchodních prodejen inspekce prověřuje i zboží z pojízdných prodejen a takzvaný přímý dovoz z Polska určený k maloobchodnímu prodeji," uvedl Kopřiva.
Pověst polských potravin v minulosti utrpěla například kvůli aféře s technickou solí, kterou firmy v Polsku označovaly za jedlou a prodávaly výrobcům uzenin, zpracovatelům ryb, mlékárnám a pekárnám. Letos se na českém i slovenském trhu zase objevily polské oplatky, které mohly obsahovat jed na potkany. Polští potravináři si ovšem stěžovali, že na Slovensku a v ČR čelí diskreditační kampani, která je má vytlačit z těchto trhů.
 
Polský veterinární inspektorát v minulém týdnu v dopise adresovaném české Státní veterinární správě (SVS) uvedl, že při kontrolách jídla živočišného původu nebyl v Polsku od roku 2001 nalezeno antibiotikum metronidazol. Produkt byl prý stažen z trhu a na farmách se nepoužívá.
 
Polská televize TVN před několika dny ve svém pořadu "Uwaga!" (Pozor!) vyrukovala s odhalením, že někteří chovatelé spolu se skupinou veterinářů vytvořili "mafiánský systém" dopování zvířat nelegálními látkami z černého trhu, prý hlavně čínského či vůbec neznámého původu, včetně látky metronidazol způsobující rakovinu.
 
Autorka reportáže tvrdí, že nejde o žádné senzační odhalení, ale o rozšířenou praxi, o které úřady vědí přinejmenším od roku 2008, ale nic nepodnikají. Reportérka nabízela 25 chovatelům nelegální látky, ale žádný ji rovnou neodmítl, všichni se ptali na cenu.
 
Autor: ČTK