Kvalifikace potřebné na trhu práce nelze předvídat, řekl Mertlík

Předvídat kvalifikace potřebné pro trh práce není možné, myslí si ekonom Pavel Mertlík. Odhadovat vývoj potřeb zaměstnavatelů desítky let dopředu je nemožné, zaměstnanci by tak měli mít co nejširší kvalifikaci. Řekl to na dnešním setkání s novináři v reakci na plán ministerstva školství podporovat na středních školách obory, které najdou uplatnění v praxi.

Podle Mertlíka je ale prakticky nemožné predikovat, jestli současní studenti získané vzdělání využijí během celé budoucí kariéry. V případě vysokoškoláků studium trvá zhruba do pětadvaceti let, ale pak absolventy čeká dalších čtyřicet let na pracovním trhu, během nichž se mohou potřeby zaměstnavatelů výrazně změnit, upozornil.
 
"Lidé tak musí zvládnout změny. Musí mít co nejširší kvalifikaci, aby byli flexibilní. Základem je znalost jazyků, matematiky a takzvané soft skills, jako jsou například komunikační schopnosti nebo schopnost přijímat změny," řekl Mertlík.
 
Rektor Bankovního institutu vysoké školy a kandidát ČSSD na post eurokomisaře si myslí, že obecný základ poskytne prostor pro případnou rekvalifikaci ve chvíli, kdy vystudované pracovní zaměření přestane být perspektivní. "Někteří se mohou rekvalifikovat klidně i několikrát za život," poznamenal.
 
Generální ředitelka Úřadu práce České republiky Marie Bílková doplnila, že zaměstnavatelé vidí své potřeby většinou perspektivou aktuálních zakázek, nikoliv z dlouhodobějšího pohledu. "To nám přináší problémy například při plánování rekvalifikací, protože je musíme vysoutěžit podle zákona o veřejných zakázkách, což je poměrně zdlouhavý proces. Nemůžeme tak reagovat okamžitě a hledáme jiné zdroje, jak získat informace o vývoji na trhu práce," řekla.
 
Úřad práce dnes zveřejnil data o květnové nezaměstnanosti, která meziměsíčně klesla o 0,4 bodu na 7,5 procenta. Tuzemská ekonomika podle zpřesněného odhadu vývoje HDP za první čtvrtletí meziročně rostla o 2,5 procenta, ale podle Mertlíka toto tempo nestačí na radikální zvýšení počtu volných pracovních míst. "K tomu by byl potřeba růst mezi třemi až čtyřmi procenty. Ekonomické prognózy však nenaznačují, že by měl v nejbližší době přijít," dodal.
 
zdroj: ČTK