NKÚ: Fakultní nemocnice kupují léky přes aukce jen sporadicky

Fakultní nemocnice v Praze, Hradci Králové a Olomouci podle zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) využívají elektronické aukce a výběrová řízení k nákupu léčiv a léčebných prostředků spíše jen výjimečně a nákupy často uskutečňují bez písemně uzavřených smluv. Nemocnice mají i chybně vedou evidenci při vyřazování léčiv kvůli nepoužitelnosti a při jejich následné likvidaci. Vyplývá to z informací úřadu, který kontroloval hospodaření nemocnic v letech 2010 a 2011.  

Úřad se mimo jiné zaměřil na ceny, za které nakupovaly léčiva Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Olomouc, Hradec Králové a Všeobecná fakultní nemocnice v Praze. Při kontrole faktur za léky, které nakupovaly všechny tyto nemocnice, úřad přitom zjistil cenové rozdíly. Například u nakupovaného antibiotika Augmentin kontroloři prověřili jeho osm variant a cenové rozdíly byly u sedmi z nich, přičemž nejvýraznější rozdíl byl 359,8 koruny za balení. Cena jednoho balení se tedy pohybovala od 220 do 580 korun, uvádí úřad v tiskové zprávě, kterou má ČTK k dispozici.
 
Podle kontrolorů v nemocnicích byla zavedena praxe nakupování léků na základě interních dokumentů jako pozitivních listů nebo i negativních listů, v čemž ale vidí riziko subjektivního posuzování a nedodržení zásad transparentnosti a rovného zacházení.
 
Písemné smlouvy o nákupu léčiv uzavřely nemocnice podle NKÚ jen s malým počtem dodavatelů. Jedna z nich prý kupovala léčiva od více než 230 dodavatelů, rámcové smlouvy ale uzavřela jen se třemi z nich, ostatní léky koupila na základě e-mailových, faxových nebo telefonických objednávek.
 
"Bez písemné smlouvy například dvě kontrolované fakultní nemocnice nakoupily v letech 2010 a 2011 léčiva za 280 milionů korun. Kontroloři tak nemohli prověřit, zda fakturovaná cena odpovídala ceně sjednané," uvedl úřad. Podle něj přitom nemocnice v kontrolovaných letech za léčiva zaplatily 8,5 miliardy korun.
 
Úřad nemocnicím také vytkl, že nemohl zjistit celkové množství léčiv, která určily k vyřazení kvůli nepoužitelnosti. Podle něj nejsou evidence a vyřazování léčiv dobře vyřešeny, nemocnice při nich postupují rozdílně. Kontroloři v této souvislosti tvrdí, že je potřeba vyřešit způsob této evidence s důrazem na sledování stavu a vývoje vyřazování léků.
 
Autor: ČTK