Strana zelených slibuje přísnější pravidla pro financování stran

Pokud uspějí kandidáti Strany zelených v nadcházejících senátních volbách, předloží vlastní návrh zákona o financování politických stran, který zavede stropy na financování kampaní. Pro senátní volby považují zelení za dostatečné náklady mezi 500.000 až 900.000 korunami. Rozpětí dnes novinářům vysvětlil Petr Štěpánek, který jde do víkendových voleb jako kandidát do Senátu v Praze 4, většími logistickými náklady v rozlehlých volebních obvodech, než má hlavní město.  

Štěpánkova kampaň má rozpočet 300.000 korun, třetinu dal sám, 90.000 korunami mu přispěla Strana zelených a zbytek pochází z darů fyzických osob. Voliči mohou nakládání s příspěvky na jeho kampaň sledovat na transparentním volebním účtu, jehož zavedení je jedním ze 17 principů zákona, který zelení chtějí prosazovat. Jen zavedení stropu pro volební kampaně a transparentního účtu by bylo podle zelených bezzubé, proto požadují například také zveřejňování, omezení členských příspěvků na maximálně 5000 korun, zákaz bezhotovostních transakcí nad 125.000 korun a zavedení sankcí ve výši dvojnásobku překročení daných limitů.

V návrhu zákona o financování politických stran připravovaném vládou považuje SZ za zcela zbytečné zřizování zvláštního úřadu pro kontrolu stranických pokladen. "Výsledkem by bylo pouze zřízení nové instituce s rozpočtem 23 milionů ročně," uvedl předseda zelených Ondřej Liška. Podle něj by měl dohled vykonávat Nejvyšší kontrolní úřad, což umožní předefinování jeho kompetencí.
 
O zákazu financování stran právnických osobami zelení zatím diskutují mezi sebou, jejich návrh opatření nezahrnuje. Pro vlastní sponzory z řad firem SZ podle Lišky postupuje podle svého etického kodexu, který straně zakazuje brát peníze například od zbrojařů, farmaceutických firem či těžařů. I o případném zákazu sponzorování všech právnických osob by nicméně zelení chtěli otevřít na parlamentní půdě diskusi také.
 
Pokud neuspějí v senátních volbách, rádi by iniciativu vedli i z krajů, které mohou předkládat zákony také.
 
Zelení jsou po debaklu ve sněmovních volbách roku 2010 odkázaní na vlastní finance. Podařilo se jim podle Lišky vybudovat síť několika set pravidelných přispěvatelů, kteří měsíčně na fungování strany dají dohromady bezmála 100.000 korun.
 
zdroj: ČTK