Touha po oblíbenosti ohrožuje bezpečnost nejedné domácnosti. Fenomén Instagramu a Youtubu

Prostředí internetu je velmi nenasytné a shromažďuje řadu často i zneužitelných informací. Neuvážlivý obsah na něm nesdílejí jen dospělí a teenageři, riziko přichází také od dětí. Přestože s chytrým telefonem či tabletem v ruce vyrůstají již od dětství, povědomí o bezpečnosti a rizicích v tomto virtuálním světě mají často minimální, ne-li nulové. Nejohroženějšími kanály, které děti hojně používají a mohou vést ke zneužití dat a informací jsou sociální sítě, zejména Instagram a Youtube.   

Tyto sítě nabízejí dětem neomezené počty followerů, kteří jsou více méně anonymní, a děti jim často servírují prostřednictvím fotografií a videí citlivé informace, o kterých rodiče často nemají ani tušení.

Na problém se zaměřil také projekt „Sdílej bezpečně“ (www.sdilejbezpecne.cz), který upozorňuje na citlivost sdílených dat na internetu případovými videi. „Jedním z těchto témat, které vnímáme jako velmi ožehavé směrem k ohrožení domácností, je riziko sdíleného obsahu ze strany dětí. Často se jedná o děti ve věku cca 9 - 13 let, toužící stát se blogery či vlogery a to zejména v prostředí Instagramu či Youtube, kam sdílejí fotografie či videa ze svého soukromí. Většinou fotí a natáčí v bytě nebo domě, kde bydlí, případně u svých kamarádů. V touze po oblíbenosti a získání co největšího počtu sledujících, pak nechávají svůj profil otevřený, a tedy nulově zabezpečený, a tak k němu má přístup každý, kdo se může připojit k internetu. A v rámci neinformovanosti či neopatrnosti se najdou na profilu informace o místě bydliště i kdy zrovna není nikdo doma,“ varuje Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení firmy Next. 

Nejhorší na těchto případech je, že o nich rodiče často vůbec netuší. Poučit své děti zapomínají především ti, kteří sami sociální sítě neovládají, a nemohou tak děti na možná rizika upozornit nebo jejich profily kontrolovat.