Za vědomé způsobení závislosti si má lékař odpykat 7,5 roku

Za vědomé způsobení těžké závislosti na opiátech uložil pražský městský soud lékaři Pavlu Brejlovi nepravomocně 7,5 roku vězení, desetiletý zákaz výkonu lékařské praxe a peněžitý trest ve výši sedmi milionů korun. Pokud Brejla peníze nezaplatí, má jít za mříže na další tři roky. Podle verdiktu prodával Brejla svému bohatému pacientovi s poraněným konečníkem lék dolsin za přemrštěné finanční částky, přičemž jeho motivem bylo získání pacientových peněz.

Za těžké ublížení na zdraví ze zavrženíhodné pohnutky hrozilo lékaři pět až 12 let odnětí svobody. "Za zásadní jsme považovali trest zákazu činnosti. Je nutné odstranit takového lékaře z dosahu pacientů," uvedla předsedkyně soudního senátu Veronika Čeplová s tím, že kdyby zákon připouštěl delší zákaz činnosti než desetiletý, Brejlovi by ho uložila.
 
Podle soudu se dvaačtyřicetiletý lékař dopouštěl trestné činnosti od března 2008 nejméně do listopadu 2010. Svého pacienta léčil v mělnické nemocnici nepřiměřeně dlouho bez snahy konzultovat mužův akutní zánět konečníku a následnou bolestivou řitní trhlinu s dalšími specialisty. Pacientovu bolest tišil návykovým dolsinem, přičemž prý mnohokrát opakovaně překročil povolené maximální dávky léku. Obžaloba uvádí, že si za opiát postupně nechal zaplatit 11,5 milionu korun.
 
"Dolsin je prakticky heroin. A každé malé dítě ví, že při dlouhodobém podávání takové látek skončí člověk v Bohnicích v pavilonu léčby závislostí," podotkla Čeplová.
 
Pacient, který vlastnil reklamní agenturu, opiátu zcela propadl. Nebyl schopný dál pracovat a kvůli dalším dávkám léku rozprodal majetek. "Životní úroveň poškozeného šla rapidně dolů, v přímé úměře k tomu si doposud bezvýznamný lékař pořizuje byt, auto, soukromou ordinaci," popsala soudkyně. Brejla podle ní věděl o mužově naprosté bezmocnosti a "ždímal" ho, jak jen mohl.
 
Závislost se muži nakonec stala osudnou - zabil se v autě u Mělníka. V souvislosti s touto autonehodou však Brejla obviněn nebyl. Soud tak v trestním řízení nemohl přiznat matce pacienta finanční odškodnění, které požadovala.
 
Brejla tvrzení obžaloby popírá, proti rozsudku se na místě odvolal. Muže prý léčil, jak nejlépe uměl. Dolsin mu údajně poskytl z vlastních zásob pouze v deseti případech, kdy byl muž zoufalý a vyhrožoval sebevraždou. Jinak prý pro něj v lékárně kupoval jen léky na průjem či kašel.
 
Lékař už dříve uvedl, že pacient narozený v roce 1970 byl jeho dlouholetým přítelem, seznámili se prý koncem roku 2000 na společenské akci. Podnikatel si prý už tehdy stěžoval na bolesti konečníku a Brejla ho krátce poté začal léčit. Pacient za ním dojížděl do mělnické nemocnice, údajně tam absolvoval přes tisícovku ambulantních kontrol a několik desítek chirurgických zákroků.
 
zdroj: ČTK