Zdraví je dar, ne položka na prodej, říká senátor MUDr. Vladimír Dryml

Senátor a zastupitel Královéhradeckého kraje Vladimír Dryml oznámil v minulém týdnu svou kandidaturu na hejtmana. Přestože nikdy o tuto funkci zájem neprojevil, po svém odchodu ze strany ČSSD názor přehodnotil. „Za současného stavu pokládám za svou povinnost kandidovat na hejtmana, abych narovnal především pošramocený systém zdravotnictví v kraji, a zároveň abych mohl zabránit neúčelným investicím“, vyjádřil se senátor.

Proti ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi  (TOP 09) již MUDr. Vladimír Dryml několikrát vystoupil. Trnem v oku se mu staly především vyplýtvané dotace z Evropské unie. „Dostali jsme z Bruselu 7 miliard Kč, dovedete si představit o jak obrovskou částku se jedná? Dotace jsou již vyčerpané, utopily se v nadstandardních projektech. Takže výsledek je nyní takový, že dostupnost péče v našem kraji je stále špatná, lidé musí kromě poplatků u lékaře platit čím dál více úkonů, a za těchto okolností se ještě navíc chystá megalomanský projekt výstavby nemocnice v Náchodě, kvůli kterému hrozí uzavření dalších 2 nemocnic. To je opravdu neskutečné“, nebrání se senátor emocím. 

K otázkám zdravotnictví se nyní ještě Vladimíru Drymlovi silně znelíbila kauza IZIP. „To je sice od pana Hegera zodpovědné, že podal žalobu, protože se naskytly pochybnosti, ale kde je nějaká prevence, aby takový stav vůbec mohl nastat? Když se v projektu za 2 miliardy ztrácí obrovské částky a nikdo neví kam, určitě se nejedná o pochybení jedince. Za takovou velkou ztrátou musí být nejméně celá struktura lidí. A co dělá ministerstvo? Je tam snad málo úředníků, kteří by u takového projektu mohli prověřovat transakce?“, vyjadřuje se senátor Dryml ke kauze, která dnes otřásla médii.
 
Ke kauze Davida Ratha, která byla jedním z důvodů, proč Vladimír Dryml opustil po 14 letech ČSSD, ještě senátor dodává. „Není pochyb, že došlo ve Středočeském kraji k selhání, které možná vedlo ke korupci. Nicméně zdravotnický holding k podobnému vzorci jednání přímo vybízí. Když to všichni víme, proč tedy nevzniknou kontrolní protiopatření? To máme v této zemi přistoupit na systém, že dostaneme z EU peníze, ty půjdou do ne úplně praktických projektů, a když posléze zjistíme nějaké finanční nesrovnalosti, budeme se zabývat souzením zločinu? Proč raději nenastavit tok finančních prostředků tak, aby neumožňoval podvody ve vlastní prospěch?“, komentuje situaci Vladimír Dryml.
 
Obchod a zdravotnictví nejdou dohromady
 
V současnosti kandiduje Vladimír Dryml za stranu SPOZ (Zemanovci), jejímž důležitým bodem ve volebním programu je především zasadit se o nastavení nového systému zdravotnictví v Královéhradeckém kraji. „Mým cílem je prosadit audit smluv na nákup přístrojů, léků a příslušenství v nemocnicích. Opravdu si nemyslím, že všechny společnosti se kterými spolupracujeme, poskytují zcela výhodné podmínky. Audit by mohl poukázat, kde dochází k plýtvání penězi, a které sféry mají nedostatky. Výsledky celkového stavu financí v našem krajském rozpočtu pro zdravotnictví by mohly vést k vypracování nového základu“, doufá senátor.
 
Právě znepokojivá situace ve zdravotnictví nutí Vladimíra Drymla, aby se dále v kraji aktivně angažoval. „Jsem lékař, uvědomuji si nevyčíslitelnou cenu zdraví, proto radikálně odsuzuji obchodování v této sféře. Naše peněženky by v žádném případě neměly rozhodovat o tom, zda máme nárok na zdravotní péči, a jak kvalitní péče ve výsledku bude. Dochází k parazitování na penězích, které rozhodují o vybavení nemocnic a počtu personálu ve zdravotnictví, nemohu jenom nečině přihlížet“, upřesňuje Vladimír Dryml, a dodává „Když vidím politický boj, který je pouze o prospěchářství, samozřejmě bych se nejraději vrátil ke své původní profesi. Léčit lidi je krásná práce, jenž nepřináší nepřátele. Jenomže ze své současné pozice si bohužel uvědomuji zodpovědnost, že bych své místo přenechal někomu, kdo nebude mít dostatečnou kuráž, aby bojoval za náš kraj v místním rozvoji, a nebo například dokázal otevřeně vzdorovat holdingu ve zdravotnictví.“